De vrijwilligers van Backyard Worlds hebben voor het eerst een ontdekking gedaan. Het gaat om een bruine dwerg op een afstand van iets meer dan honderd lichtjaar bij ons vandaan.
Planeet X is nog niet gevonden door de vrijwilligers, maar de eerste ontdekking is nu wel gedaan. De bruine dwerg is een paar honderd graden warmer dan Jupiter en is dus als een zeer zwakke infraroodbron zichtbaar op de foto’s. Het object was echter net zwak genoeg om decennia onzichtbaar te blijven. Vier vrijwilligers van Backyard Worlds ontdekten het object en publiceerden – samen met enkele onderzoekers – het paper in het wetenschappelijke vakblad Astrophysical Journal Letters.
Wat is een bruine dwerg?
Een bruine dwerg wordt ook wel een mislukte ster genoemd. De massa van een bruine dwerg is namelijk te klein om kernfusie op gang te brengen. Tegelijkertijd is de massa van een bruine dwerg doorgaans wel veel groter dan die van een planeet.
Mooi moment voor de wetenschap
“Ik was ontzettend trots op onze vrijwilligers toen ik de gegevens van deze nieuwe koude wereld zag binnenkomen”, aldus wetenschapper Jackie Faherty van het Amerikaanse Natuurhistorisch Museum. “Het was een mooi moment voor de wetenschap.”
Kaart van onze achterbuurt
Hoewel de onderzoekers uiteindelijk de negende planeet hopen te vinden, zijn andere ontdekkingen mooi meegenomen. “Zo is het mogelijk dat we een bruine dwerg vinden die dichterbij staat dan de meest nabij ster na de zon”, aldus Faherty. “Als we genoeg tijd hebben, kunnen onze vrijwilligers alle objecten rondom de zon in kaart brengen.”