‘Al dat gedoe over smeltend zee-ijs, daar klopt niets van’, hoor je vaak. Vaak zie je dan een op het oog simpel wetenschappelijk testje: een glas cola met ijsblokjes. De ijsblokjes smelten, maar de inhoud van het glas blijft gelijk. Mysterie ontrafeld, niets aan de hand, we kunnen naar huis, lekker gewerkt iedereen!
Tenminste, als dat huis ondertussen tenminste nog niet onder water staat… want zoals vaker: zo simpel ligt het niet legt Diederik uit in deze video.
Als eerste: het klopt dat smeltend zee-ijs dat zich al in de zee bevindt op zichzelf geen effect heeft op de zeespiegel. Maar daar houdt het goede nieuws helaas op. Water is warmer dan ijs en zet uit. Hoe warmer het water, hoe meer het volume toeneemt.
En heel veel smeltend ijs ligt niet in zee, maar op land. Denk bijvoorbeeld aan landijs en gletsjers, allemaal bóven zeeniveau. Zodra dat ijs smelt, komt dat water in zee terecht. En die spreekwoordelijke badkuip zit al zo vol. Deze effecten samen zorgen voor een steeds snellere zeespiegelstijging: van 2 millimeter per jaar in de jaren 90, tot 4 millimeter per jaar nu. Alle reden om daar iets aan te veranderen zolang het nog kan.

