Uitstoot niet stoppen maar aanpassen, toch? Nee, dat is niet handig | COP30

In deze 24ste en vooralsnog laatste Klimaatmythe-video legt Diederik uit hoe het zit met onze toekomst. Kunnen we ons niet gewoon wat aanpassen in plaats van de uitstoot te verminderen?

Vandaag: de mythe dat we niet hoeven te minderen met uitstoot, omdat we ons gewoon kunnen aanpassen.

1500 kilometer dijken versterken, rivieren meer ruimte en gemalen aanpassen

Kijk, ons klimaat verandert door onze uitstoot van broeikasgassen, en zolang die uitstoot doorgaat, wordt het steeds heftiger en dus moeilijker om je aan aan te passen. Nu is dat nog niet echt een probleem en dat doen we in Nederland ook volop.

In het hoogwaterbeschermingsprogramma versterken we 1500 kilometer dijken, passen  gemalen aan, en geven rivieren meer ruimte.

Voor de kust ligt de Zandmotor, twintig miljoen kuub zand die onze kust mee laat groeien met de zee.

Aanpassen heeft z’n grenzen

Maar aanpassen heeft grenzen. Hoe langer we wachten, hoe moeilijker en duurder het wordt.

In een land waar ruimte schaars is, kun je niet eindeloos meer rivier, meer waterberging en meer dijken kwijt. Als de zeespiegel stijgt en de bodem daalt wordt de grond zouter. Dat moet je wegspoelen met zoet water, terwijl we juist droge zomers krijgen. Je moet water opvangen als het nat is, maar daar is simpelweg geen plek voor.

En er zijn dingen waar we ons helemaal niet aan kunnen aanpassen. De oceanen verzuren, de pH is sinds de industriële revolutie met 0,1 gedaald en dat tast het zeeleven aan vanaf de basis van de voedselketen. Daar kun je geen dijk omheen bouwen.

Dweilen met de kraan open

Dus ja, aanpassen moet, maar als we de uitstoot niet verminderen wordt het dweilen met de kraan open. En sterker nog de kraan is alleen maar verder open aan het gaan, en hoe hard je ook dweilt Er komt een. Dat het veel duurder wordt aan de hoeveelheid nieuwe dweilen die je moet kopen dan de investering in een loodgieter om die kraan ook ietsje dicht te draaien. Dan had je gewild dat we dertig jaar eerder dat kraantje gewoon even wat dichter hadden gedraaid.

We maakten meer video’s over dit onderwerp, kijk bijvoorbeeld ook Die klimaatonzin kost veel te veel! | COP30 en Het gaat goed met de ijsbeer. Nou ja, soort van | COP30. Of check Is er geen bewijs voor klimaatverandering? | COP30.

Uitgelezen? Luister ook eens naar de Scientias Podcast:

Bronmateriaal

Afbeelding bovenaan dit artikel: Rijksmuseum

Fout gevonden?

Voor jou geselecteerd