De gewone tuinslak met een witgerand slakkenhuis komt alleen voor in Spanje en in Ierland. Hoe komt dit? Wetenschappers van de universiteit van Nottingham losten dit mysterie op.
De wetenschappers onderzochten het DNA van honderden gewone tuinslakken in heel Europa. Zij vonden zeven verschillende evolutionaire lijnen. De C-tak komt alleen voor in Ierland en de Pyreneeën. Hieruit blijkt dat de slakken 8.000 jaar geleden per boot van Spanje naar Ierland reisden. Deze conclusie komt niet als een verrassing, want mensen konden in het Mesolithicum (middensteentijd) stenen werktuigen en boten maken.
Patroon
“Er is een duidelijk patroon, maar die alleen te verklaren wanneer je mensen meerekent in het verhaal.”, zegt Davidson. “Ierland werd 9.000 jaar geleden gekoloniseerd door mensen. Ook zijn er fossiele bewijzen dat Ierland en Spanje met elkaar handelden via de Atlantische Oceaan.”
Liften of voedsel?
De wetenschappers denken dat de slakken toevallig meereisden aan boord van de schepen of dat de dieren gebruikt werden als voedselbron.