Stijging van gewelddadig taalgebruik in films

Een nieuw onderzoek heeft een significante toename van gewelddadig taalgebruik in filmdialogen in de afgelopen 50 jaar aan het licht gebracht, waarbij vermeldingen van moord en doodslag steeds vaker voorkomen in alle filmgenres.

Het onderzoek, gepubliceerd in JAMA Pediatrics, analyseerde meer dan 160.000 Engelstalige films van 1970 tot 2020 en liet zien dat er een aanhoudende toename was in het gebruik van ‘moorddadige werkwoorden’.

De studie maakte gebruik van een machine-learningmodel om de ondertitels van opensubtitles.org door te spitten. De analyse richtte zich op actief gebruik van de Engelse woorden ‘kill’ en ‘murder’ (‘doden’ en ‘moord’).

Co-auteur Brad Bushman benadrukte de wijdverspreide aard van de trend. “Personages in niet-misdaadfilms praten tegenwoordig ook meer over doden en moorden dan 50 jaar geleden,” zei hij. Hoewel misdaadfilms de sterkste stijging vertoonden, werd de opwaartse trend waargenomen in alle genres.

Mannen en vrouwen
De analyse toonde aan dat gewelddadig taalgebruik toenam bij zowel mannelijke als vrouwelijke personages, hoewel mannen vaker gebruikmaakten van dergelijke dialogen. “Vrouwen hadden over het algemeen niet zoveel gewelddadige dialogen als mannen, maar ook zij vertoonden een toename in de tijd,” zegt hoofdauteur Babak Fotouhi.

In de onderzoeksperiode bevatte ongeveer zeven procent van de films een dialoog met moorddadige werkwoorden en dat percentage nam in de afgelopen decennia aanzienlijk toe. Co-auteur Amir Tohidi zegt dat de focus van de studie op moorddadige werkwoorden een opzettelijke beperking was om een basislijn te bieden. “Het opnemen van minder extreme vormen van geweld zou resulteren in een hogere totale telling van geweld,” legde hij uit.

Deze toename van gewelddadig taalgebruik laat een bredere trend in de filmwereld zien, waar geweld vaak wordt gebruikt om de aandacht van het publiek te trekken. “Films proberen te wedijveren om de aandacht van het publiek en onderzoek toont aan dat geweld een van de elementen is die het publiek het meest effectief aan zich bindt,” zegt Fotouhi.

Mediageletterdheid
De onderzoekers riepen op tot meer mediageletterdheid en een bewustere consumptie, vooral om kwetsbare bevolkingsgroepen zoals kinderen te beschermen. “Dit is meer bewijs dat geweld een groter deel uitmaakt van de films die we kijken dan ooit tevoren,” zegt Fotouhi.

Het onderzoek, waarbij een grote dataset van films werd geanalyseerd, werpt een nieuw licht op het veranderende landschap van filmdialogen en de prominente rol van geweld in moderne verhalen. Of deze trend zich zal stabiliseren blijft onzeker. Zoals Bushman opmerkte: “ons werk suggereert dat het zeer onwaarschijnlijk is dat we een omslagpunt hebben bereikt.”

Bronmateriaal

"Trends of violence in movies during the past half century" - Jama Pediatrics
Afbeelding bovenaan dit artikel: Photo by igorovsyannykov - Pixabay

Fout gevonden?

Voor jou geselecteerd