Wetenschappers hebben de originele Mona Lisa en de Prado-versie gecombineerd om een 3D-versie van het wereldberoemde schilderij te maken. De Mona Lisa is het eerste schilderij dat in 3D te bewonderen is.
Om een 3D-versie van een schilderij te maken, is er een nagenoeg gelijke kopie nodig. In 2012 verwijderden restaurateurs de zwarte laag van de Mona Lisa van het Prado, een schilderij dat mogelijk door een leerling van Leonardo da Vinci is geschilderd. Bij de verwijdering van deze laag kwam een Toscaans landschap tevoorschijn, dat vergelijkbaar was met het landschap van de originele Mona Lisa. Het Prado-exemplaar is echter veel beter bewaard gebleven, waardoor er veel meer details zichtbaar zijn, zoals de rugleuning van de stoel, de sluier over de linkerschouder en de versiering van de halsuitsnijding.
“Het is verbazingwekkend hoe goed de twee versies samensmelten”, vertelt psycholoog Vera Hesslinger van de universiteit van Mainz. “Het kleine, maar systematische verschil in perspectief is uniek te noemen.” Claus-Christian Carbon, psycholoog aan de universiteit van Bamberg is onder de indruk van de beelden. “We kunnen niet met zekerheid zeggen of Leonardo da Vinci bewust gepland heeft om dit schilderij vanuit meerdere invalshoeken te schilderen. Gezien zijn interesse in de wetten van de optica en de menselijke perceptie, sluit ik het zeker niet uit.”
Meer 3D-foto’s zien, o.a. van het hoofd van Mona Lisa? Neem een kijkje op de website van de onderzoekers.