Is Elon Musk een zegen of een vloek voor de astronomie? Volgens deze video allebei, al slaat de stemming in de sterrenkunde duidelijk naar één kant door. Diederik vertelt wat er aan de hand is.
Aan de positieve kant heeft SpaceX ruimtevaart veel goedkoper gemaakt. Een lancering kost nu nog maar 2.500 dollar per kilo, ongeveer tien keer minder dan vroeger. Daardoor kunnen meer missies omhoog om meer te leren over het heelal en over onze eigen planeet.
Maar daar staat een groot probleem tegenover. Er zijn inmiddels meer dan tienduizend actieve Starlink-satellieten, en dat maakt astronomische waarnemingen lastiger. Ze reflecteren licht en trekken strepen door opnames, waardoor zwakke en verre objecten moeilijker zichtbaar worden. Bij het Vera Rubin Observatory zijn er zelfs periodes waarin op foto’s alleen Starlink-satellieten lijken over te bewegen.
Daar houdt het niet op. Diederik wijst ook op het Kessler-syndroom: een botsing in de ruimte kan een kettingreactie van brokstukken veroorzaken, met steeds meer puin als gevolg. Zonder manoeuvres zou er volgens nieuw onderzoek elke 3,8 dagen een botsing zijn. En als die satellieten uiteindelijk verbranden in de dampkring, verspreiden ze ook nog metalen in de atmosfeer.
Dus ja, SpaceX helpt de ruimtevaart vooruit. Maar voor veel astronomen voelt Starlink vooral als een enorme last.



