Een epilepsiemedicijn zorgde er tijdens een nieuw onderzoek voor dat patiënten minder last hadden van migraine-aura’s.
Migraine is veel meer dan alleen zware hoofdpijn. Een deel van de mensen met migraine krijgt namelijk ook last van een aura. Daarbij kunnen patiënten last hebben van lichtflitsen, blinde vlekken, tintelingen of problemen met het evenwicht. Voor sommige patiënten is juist die aura het zwaarste deel van een migraineaanval. Echter bestaat er helaas nog geen vaste behandeling die speciaal op de aura is gericht.
Leestip: Nieuw inzicht in het ontstaan van migraine
Onderzoekers van Lund University hebben nu gekeken naar een middel dat daar mogelijk verandering in kan brengen: lamotrigine. Dit medicijn wordt al gebruikt voor de behandeling van epilepsie en bipolaire stoornissen. Tijdens het onderzoek leek het middel er vaak voor te zorgen dat patiënten ook minder last hadden van aura’s. Het onderzoek is te vinden in Frontiers in Neurology.
Veelbelovend(?)
Voor het onderzoek bekeek het team de medische gegevens van 81 patiënten die tussen 2014 en 2022 in een neurologische kliniek in Lund werden behandeld. Zij hadden allemaal regelmatig last van migraines met een aura. Voor de behandeling hadden zij gemiddeld 7 dagen per maand last van een aura. Na de start met lamotrigine daalde dat naar gemiddeld 1,4 dagen per maand. Dat komt neer op een afname van bijna 80 procent. Bij 85,2 procent van de patiënten nam het aantal auradagen met minstens de helft af.
Leestip: Waarom epilepsiemedicijn mogelijk helpt bij autisme
Dat klinkt veelbelovend. Echter kan het onderzoek nog niet bewijzen dat specifiek lamotrigine de verbetering veroorzaakte. De studie was namelijk retrospectief: dat betekent dat de onderzoekers achteraf hun onderzoek hebben uitgevoerd, zoals het onderzoeken van medische dossiers. Ook was er geen controlegroep met patiënten die een placebo of een andere behandeling kregen. Daardoor kunnen andere factoren een rol hebben gespeeld.
Golf van activiteit
Dat lamotrigine mogelijk toch interessant is heeft te maken met wat er tijdens een aura in de hersenen lijkt te gebeuren. Ze legt neuroloog Gürdal Sahin uit dat een aura waarschijnlijk wordt veroorzaakt door een proces dat cortical spreading depolarisation (CSD) heet. Hierbij trekt langzaam een golf van veranderde activiteit door de hersenschors. Lamotrigine remt de prikkelbaarheid van zenuwcellen en vermindert onder meer de afgifte van de signaalstof glutamaat. In theorie zou het middel daardoor het ontstaan of de verspreiding van zo’n golf kunnen afremmen.
Eerdere onderzoeken naar lamotrigine als een medicijn voor migraines lieten wisselende resultaten zien. Sommige kleinere onderzoeken vonden wel een afname van aura’s, terwijl grotere onderzoeken met een placebogroep veel minder overtuigend waren. De Zweedse onderzoekers denken dat vooral de keuze van patiënten een belangrijk verschil kan maken: tijdens dit onderzoek deden vooral mensen mee bij wie aura’s vaak voorkwamen of bijzonder zwaar waren. Ze denken dat lamotrigine mogelijk vooral effectief is als medicijn voor deze groep.
Last van bijwerkingen
Ook de bijwerkingen verdienen aandacht. In totaal meldden 29 van de 81 patiënten dat ze last hadden van bijwerkingen. Daarbij hadden de meesten last van huidklachten. Daarnaast werden ook andere bijwerkingen gemeld, zoals duizeligheid, vermoeidheid en problemen met concentreren. Uiteindelijk stopten vijf patiënten met het gebruiken van lamotrigine vanwege de bijwerkingen die het veroorzaakte.
Een van hen kreeg zelfs last van het ernstige Stevens-Johnsonsyndroom, waarbij grote delen van de huid en slijmvliezen loslaten. De onderzoekers zagen bovendien dat patiënten die sneller naar een hogere dosis gingen vaker last hadden van bijwerkingen. Een langzamere opbouw van de dosis zou daarom mogelijk beter werken, al moet ook dat nog verder worden onderzocht.
Streng vervolgonderzoek
De volgende stap is daarom het uitvoeren van een veel strenger vervolgonderzoek. “Omdat onze studie achteraf is uitgevoerd en geen controlegroep had moeten we de resultaten eerst bevestigen”, zegt promovendus Sena Uzun van Lund University. “Daarom gaan we nu verder met een landelijk, gerandomiseerd en dubbelblind onderzoek naar lamotrigine waarbij we ook gebruik maken van een placebo.”
De resultaten van zo’n vervolgonderzoek kunnen duidelijker maken of lamotrigine echt verantwoordelijk is voor de waargenomen daling in het aantal ‘auradagen’ per maand. Als dat echt zo is kan dat belangrijk nieuws zijn voor een groep patiënten die vooralsnog weinig gerichte opties heeft.
We schreven vaker over dit onderwerp, lees bijvoorbeeld ook Hersenscans laten zien waarom migraines niet voor iedereen even intens zijn en Verergeren pijnstillers je migraine? Dit medicijn kan helpen . Of lees dit artikel: Nieuw medicijn kan migraine stoppen, nog voordat de hoofdpijn begint .
Uitgelezen? Luister ook eens naar de Scientias Podcast:

