Kunstmatige intelligentie is best wel dom, maar waarschijnlijk niet om de reden die je zou denken. Diederik legt uit hoe dat zit.
AI is eigenlijk best wel dom, als je kijkt naar hoe Socrates over intelligentie dacht.
Socrates was een filosoof van ruim tweeduizend jaar geleden en hij werd uiteindelijk ter dood veroordeeld.
Waarom? Nou, volgens Plato omdat hij nogal irritant was in gesprekken. Hij bleef maar vragen stellen: waarom dan, hoezo, wat bedoel je precies? Net zolang tot iemand zichzelf in een hoek kletste. Want als je maar lang genoeg doorvraagt, kom je bijna altijd in een tegenstrijdigheid terecht. En dan zei Socrates: jij denkt dat je iets weet, maar eigenlijk weet je het niet. En ik weet het ook niet, maar ik weet tenminste dát. En dus ben ik slimmer dan jij.
En eerlijk is eerlijk, hij had gewoon een punt. Je ziet het ook in discussies tussen experts en mensen die ergens weinig van weten. Experts kennen de grenzen van hun kennis, terwijl beginners vaak de problemen niet eens zien. Dan overschat je jezelf, en dat heeft iedereen. Ik ook.
Soms denk ik: ja hallo, hoe moeilijk kan het zijn, waarom doen ze niet gewoon buh buh buh? Maar vaak zijn er goede redenen waarom het niet zo simpel is. Dat noemen we het Dunning-Kruger-effect. En dat zie je dus ook bij AI. Dat doet alsof het alles weet, maar als je ‘m iets vraagt wat hij niet weet, gaat-ie gewoon door. Geen twijfel, geen besef van onzin. En dat is gevaarlijk, want het klinkt overtuigend, maar volgens Socrates is dat dus juist níet intelligent.
Tegenwoordig vragen we steeds meer aan AI. Ik ook hoor, soms voor m’n video’s, maar er zitten nog best vaak fouten in. Dus lieve mensen, blijf alert. AI kan je gewoon voor de gek houden. Volgens Socrates is het dom, want het weet veel, maar heeft geen idee wat het niet weet. Dus ja, AI is handig, maar blijf scherp. En weet dat je niet alles weet. Ik in ieder geval niet.



